Kāpēc neslēgt līgumu ar AKKA/LAA

Ievadam mazliet pamatinformācijas no AKKA/LAA mājaslapas:

Latvijas autoru biedrība “Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra / Latvijas Autoru apvienība” (AKKA/LAA) apvieno dažādus autorus nolūkā realizēt autoru mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu.. (akka-laa.lv).

..autoriem ir izdevīgi, ja viņu tiesības administrē šim nolūkam profesionāli sagatavoti cilvēki, autori paši šādas organizācijas izveidojuši. Autortiesību organizācijas ietaupa autoru laiku un spēkus: autoriem pašiem nav jānodarbojas ar tik praktiskiem jautājumiem, kā, piemēram, pārrunām ar izmantotājiem par darbu izmantošanas veidiem, par autoratlīdzības lielumu un samaksas kārtību. Organizācija arī iekasē un izmaksā autoratlīdzību. Citiem vārdiem sakot, autoram nav jātērē savs laiks, izdodot milzīgu skaitu licenču katram darbu izmantotājam, nav jānopūlas ar samaksas savākšanu par savu darbu lietošanu, nav jārisina konflikta jautājumi, kas radušies, izmantotājiem neievērojot likumus vai pārkāpjot licences noteikumus. (akka-laa.lv)

Baigi skaisti, vai ne? Bet lūk, ko AKKA/LAA autoriem nepasaka:

1. Tu vairs nevarēsi pats brīvi pārvaldīt savas autortiesības, Tu nevarēsi nevienam ļaut ar savu darbu brīvi rīkoties, izmantot bez maksas vai kādam to uzdāvināt.

2. Administrējot Tavas autora mantiskās tiesības, AKKA/LAA ir tiesības prasīt licences maksu no Tevis paša, ja Tu izlem uzstāties kādā koncertā vai citādi publicēt savu darbu. Piemēram, neizņemot licenci, nevarēsi uzrīkot labdarības koncertu ar paša uzstāšanos.

3. Ja Tu neesi Britnija Spīrsa (lasi – baigi populārs), visticamāk, neko Tu tāpat nesaņemsi, jo visu savāks AKKA/LAA (administratīvajām izmaksām) un ārzemju popmūzikas izpildītāji (pēc proporcionalitātes principa, jo viss ir kopējā grozā). Bet varbūt saņemsi, kas to lai zin! Jo skat. nākamo punktu.

4. Nav skaidras un publiskas kārtības, kādā AKKA/LAA izlemj, cik tieši Tev naudas pienākas. Darbojas princips – cik atmetīsim, tik dabūsi.

5. Ja Tev ir noslēgts līgums ar AKKA/LAA, tad Tu vairs nevari izvēlēties kādu savu darbu nenodot AKKA/LAA – viss, ko tu radīsi, AKKA/LAA par to iekasēs naudu, vai nu no citiem, vai Tevis paša.

6. Neviens cits Tavu darbu nevarēs brīvi izmantot, lai to remiksētu vai popularizētu. Tavs darbs smaks AKKA/LAA uzskaitē un nepaliks kopējā kultūrmantojumā.

7. AKKA/LAA interesēs ir tikai iekasēt autoratlīdzību un izsniegt licences,  tā nerūpējas par to, lai Tavus darbus kāds uzklausītu, redzētu, izbaudītu.

Tāpēc neslēdziet (vai lauziet) līgumus ar AKKA/LAA un palieciet brīvi cilvēki, un brīvi rīkojaties paši ar saviem darbiem!
Licences, piemēram, Creative Commons, varat izsniegt arī paši, un nekā tur sarežģīta.
Par tēmu: @laacz.lv; @klab.lv; @krizdabz.lv ; @questioncopyright.org; @briviba.info

Diskusiju par autortiesībām Latvijā var skatīt arī internetā: http://www.nabaklab.lv/zinas/t/2929/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *